כלבנות טיפולית

במה עוסק תחום כלבנות טיפולית ?

כלבנות טיפולית או בשמה הנוסף טיפול בעזרת כלבים הוא העוסק בשני פרמטרים שונים שמשתלבים נהדר יחד- כלבים ואנשים.
כלב הוא יצור שחי את הרגע, חווה אותו במלא העוצמה, לא שופט או מבקר, מלא באהבה ותמיד נמצא שם בשבילך- לא נעלם ולא בורח.

אז מה זה  בעצם "כלבנות טיפולית"?

זה לקחת את הייצור המדהים הזה שלא יודע זיוף מה הוא, ולהפוך אותו לשותף למסע.

מה מתרחש במהלך הטיפול?

אני כמטפלת מאפשרת למטופל להתנסות בתחומים שונים בעבודה עם הכלב, כגון אילוף על ידי פקודות, טריקים, חינוך, משמעת והכי חשוב פשוט להנות!!
העבודה עם הכלב מאפשרת לגלות את החוזקות והחולשות של הכלב (ובהמשך גם של המטופל), מייצרת לגיטימציה שכל אחד הוא יחיד ומיוחד: במראה, בתכונות אופי, ברצונות ובצרכים.

לאילו קהלי יעד פונה התחום?

הטיפול פונה לקהלי יעד שונים מילדים ועד מבוגרים, אנשים עם מוגבלויות, פגועי נפש ואנשים בריאים לחלוטין….

האם כלבנות טיפולית מתאימה לכל אחד?

כל אחד מסתובב בעולם עם מטען כלשהו מהעבר, מהמשפחה, מהחברים ושאר דמויות מפתח שהיו בחייו. המטען הזה משפיע על האדם בתחומים רבים ולא תמיד אנו ערים לו או רוצים להכיר בו אבל הוא עדיין שם. הכלב משמש למטופל לעיתים כ"מראה" למציאות ולעיתים הכלב מצריך מהמטופל לצאת מהאזור הבטוח שלו ולפעול אחרת כדי לייצר שיתוף פעולה איתו. כמובן שהפעילות מותאמת לתחומים עליהם המטופל או הוריו מעוניינים ליצור התפתחות ולכן הכלבנות הטיפולית נכונה לכל אחד.

מה היתרון המרכזי של הכלי?

היתרון המרכזי של הטיפול באמצעות כלבים הוא השיח שנעשה ללא מילים. לפעמים בשביל לעשות תהליך, צריך פשוט לקום ולעשות. העשייה מייצרת מחוייבות לתהליך. אני לא רק יושב מהצד ומחכה אלא נמצא פיזית ופועל לצורך כך.

איך העבודה עם הכלב שונה מטיפול רגשי אחר?

העבודה הכלבנית מחייבת עשייה, יצירת תקשורת, בחינת אסטרטגיות רבות ומגוונות וראייה של הצד השני שלא יכולה להגיע ללא הראייה של עצמי. המטופל הופך בעצמו למטפל של הכלב ומכאן ניתנת למטופל אחריות לעזור ליצור חסר ישע, לתמוך בו בצורה הטובה ביותר ולהיות עבורו דמות שניתן לסמוך עליה וכתוצאה מכך התקשורת והשיח נבנים מעצמם. המטופל עובד על הסמכות שלו, יצירת גבולות ברורים, ראיית האחר, חיפוש אחר פיתרונות, שפת גוף נכונה, ביטחון עצמי ועוד… החוויה עם הכלב משמעותית עבור כל אחד ויכולה לשנות דפוסי חשיבה ולייצר שינוי אמיתי.

למאמרים בנושא כלבנות טיפולית לחצו כאן

מאמרים