052-6892934

מאלף כלבים טלפון מאלף כלבים וואצאפ

הכלב שלך צם ואתה לא יודע למה….

הכלב שלך צם ואתה לא יודע למה….

ישנם שני סוגים של כלבים, כאלה שאוכלים הכל מהכל ויש להם "פוד דרייב" מאוד גבוה שבלי בעיה מחסלים את כל הארוחה בלי להשאיר פירור, באטרף על כל חטיף וגם אוהבים לנשנש מהרצפה כל דבר שנראה אכיל …

הסוג השני הם כלבים שאוכלים בשביל לשרוד, ומוכנים לאכול את המינימום הנדרש בשביל להתקיים ומעבר לכך – האוכל לא מספיק מעניין עבורם.

ובכל זאת ביום מן הימים הכלב החליט שזהו, הוא לא אוכל יותר. זה יכול להימשך יום, יומיים ואפילו יותר- למה זה קורה?

ישנן 4 סיבות מרכזיות שבגללן הכלב מפסיק לאכול:

סיבה 1- הסיבה הבריאותית:

ייתכן והכלב אינו חש בטוב וכל המשאבים שלו בגוף מכוונים להילחם בווירוס או בחיידק ואין לו כוחות מעבר לכך לבזבז על עיכול המזון בגוף. ייתכן והחיידק שוכן בתוך חלל הפה וכל התעסקות של הכלב עם הפה כואבת ולא נעימה לו ולכן הוא מהסס לאכול או נמנע לחלוטין. במקרים בהם הכלב מציג התנהגות חסרת אנרגיה ואכילה מועטת שיכולה להעיד על מצב של חולי מומלץ ליוועץ עם וטרינר ולעשות את כל הבדיקות הדרושות לכך.

סיבה 2-צורך בפריקת אנרגיה:

כלבים שונים בעלי רמות אנרגיה שונות. חשוב ביותר לאפשר לכלב לפרוק אנרגיה באופן עקבי ומספק עבורו ובהתאם לכך לייצר רוגע ושלווה ולהעלות לו את מצב הרוח. פריקת אנרגיה משפיעה על מערכת היחסים שלי עם הכלב ובנוסף מונעת הרס מיותר בבית.

"כלב עייף הוא כלב מאושר", אז איך נפרוק לכלב אנרגיה?

פריקת אנרגיה מתבטאת במשחק בכדור שמאפשר לכלב לפרוק את ייצר הרדיפה וההבאה שלו או שניתן לשחק בחבל, משחק שמשלב לשלב בין ייצר הרדיפה, ההבאה וייצר הקרב שבו הכלב תופס את "הטרף" ונלחם בו. ניתן לפרוק אנרגיה גם בצורה מנטאלית על ידי לימוד פקודות וטריקים. הכלב משקיע אנרגיה במחשבה, ייצוב הגוף, למידת היכולת להתאפק ולשלוט בייצרים שלו כך ששילוב בין שתי השיטות לפריקת אנרגיה הוא האידיאלי בעיני.

סיבה 3- מצב נפשי ירוד:

כלב יכול לחוש תחושות של מתח או דיכאון נפשי שעלול לנבוע משינויים סביבתיים כמו מעבר דירה, שינוי התא המשפחתי (הבאת תינוק), התנתקות לזמן ממושך מהטריטוריה הקבועה של הכלב (טיול ארוך) ועלולים לנבוע מעניין רגשי כמו חוסר זמן עם הבעלים או חוסר תשומת לב מצידו, לחץ או מתח.

סיבה 4- פינוק יתר:

במידה והכלב מביע תאבון לחטיפים ושאר מאכלים מלבד המזון היבש, הסיבה היא ככל הנראה תוצאה של פינוק. הכלב מקבל העדפה לחטיפים ושאר צ'ופרים ומתחיל לעשות שרירים

אז מה ניתן לעשות במקרים אלו?

א)  קניית מזון איכותי והחלפתו בהדרגה- מומלץ לבחור מזון איכותי לכלב שלנו עם מעט תחליפי חלבון והרבה בשר. מזון איכותי משפיע על המצב הבריאותי של הכלב ועל איכות הפרווה. חשוב לבחור מזון עשיר איכותי להתמיד בו לאורך זמן. אין לכלב את הצורך בגיוון כפי שבני האדם זקוקים לגיוונים ובמידה והחלטנו להחליף מזון לכלב בעקבות אלרגיה לאחד המרכיבים או כל סיבה אחרת, יש לעשות זאת בהדרגה : ההמלצה היא להתחיל בכמות של 1/6 מהאוכל החדש ו5/6 מהישן ובהדרגה להגדיל מהמזון החדש ולצמצם את הכמות של המזון הישן ובכך להימנע משלשולים.

ב) הפרדה במזון-  נבצע הפרדה מוחלטת בין האוכל של הכלב לאוכל שלנו. הכלב יכול להסתפק בסוג מזון ספציפי ואין לו את הצורך בגיוון של המזון כפי שקיים אצל בני האדם. כל עוד הכלב לא ידע מה הוא מפספס – הוא יאכל בהנאה. המלצה שלי היא לאפשר לכלב לאכול לפנינו על מנת למנוע מצב שהכלב רעב ומעוניין באוכל שלנו.

ג) הורדת לחץ- חשוב לאפשר לכלב לאכול באווירה רגועה ונינוחה ולכן נאפשר לו לאכול ללא השגחה וללא הסחות של בני הבית או חיות אחרות בבית ( אם יש….)

ד) הרטבה של המזון- מזון רטוב לעיתים טעים יותר לכלב ולכן אפשר להרטיב מעט במים. חשוב לזכור ששאריות של מזון רטוב עלולות להעלות עובש ולהתקלקל ולכן כל מה שלא נאכל הולך לפח.

ה) צמצום כמות החטיפים- נדאג שהכלב יאכל את המזון היבש שלו בלבד במידה והיה רגיל לעשות הרבה חטיפים או אוכל ביתי. כלב שרעב אוכל ולכן ייתכן והכלב ידלג על מספר ארוחות ולאט לאט יחזור בהדרגה לאכול (במידה ולא חשוב להיוועץ עם וטרינר ולוודא מצב בריאותי). חשוב לזכור שחטיף ניתן כחיזוק חיובי ולא במקום אוכל – נעדיף לשמור על מינון של עד 10% חטיפים ו-90% אוכל יבש לשמירה על בריאות הכלב.

ו) צורת הגשה מעניינת- אם הכלב משועמם מצורת ההגשה של המזון, ננסה לגוון בקערה אחרת , נמקם את הקערה בגובה אחר, ניתן להגיש את המזון בצורה מעניינת של משחק במקום בקערה- ניתן לשלב עבודה עם טריקים וכשהכלב מבצע את התרגיל הוא מקבל את האוכל במקום צ'ופר או שניתן לזרוק את האוכל מחוץ לקערה במקום שלו וכך הכלב מחפש את הגרגירים והאכילה הופכת למעניינת יותר.

ז) הקפדה על צחצוח שיניים- כלבים רבים עלולים לסבול מאבנית בשיניים או עששת בחניכיים כתוצאה מחוסר צחצוח שיניים. כלבים הסובלים מבעיות בשיניים חשים בכאב בזמן האכילה ועל כן נמנעים מלאכול. הקפדה על צחצוח שיניים חשובה לבריאות הכלב ותורמת לריח פה נעים של חבריכם על ארבע. אם אנו מריחים ריח רע מפיו ונעשה שינוי באכילה חשוב לפנות לווטרינר לבחון אם נדרש טיפול שיניים.

ח) חיסון/ ניתוח – במקרה שבו הכלב עבר הליך ווטרינרי כלשהו לאחרונה, יש סיכוי שהטיפול עלול להשפיע על רמת התיאבון של הכלב. במקרה זה ניתן להיות רגועים שזהו מקרה זמני ובר חלוף.

ט) ארוחות מסודרות- נדאג לסדר יום קבוע עם ארוחות בשעות קבועות. גורים ( עד גיל שנה) זקוקים ל3 ארוחות ביום וכלב בוגר ל2 ארוחות בלבד במרווחים זהים. חשוב שנקפיד שמשך זמן הארוחה לא יעלה על 20 דקות. במידה והכלב לא אכל נרים את האוכל והכלב יצטרך להמתין לארוחה הבאה.

י) טריות המזון- מזון שחשוף לאוויר זמן ממושך עלול להתקלקל. חשוב לשמור על טריות המזון במקום קריר ולסגור את השק באופן הרמטי ככל הניתן.

 

לסיכום, באילוף כלבים בוגרים או גורים יש לפעול באופן עקבי, להתמיד בצורה שבה אנו פועלים ולהיות סבלניים גם כשקשה. ההתמדה מביאה בסופה פירות והרבה קשקושים בזנב.

מאלף כלבים במרכז, לא קל למצוא. כדאי לחפש המלצות למאלף כלבים בתל אביב ולבדוק אם סוג האילוף מתאים לכלב לא כל מאלף כלבים מומלץ, בתל אביב או בכלל במרכז ידע את שיטת האילוף המתאימה לכלב שלכם. לכן חשוב לבחור מאלף כלבים שהכי יתאים לכלב וידע לעבוד נכון באילוף הכלב