הכלב מנסה לשבור את החוקים?

המונח "הצבת גבולות" נתפס בעיני אנשים שונים בצורה אחרת.

כדי שנוכל לדבר בשפה אחידה נתחיל להסביר את המושג "הצבת גבולות":

בהצבת גבולות נקבע מה מותר ומה אסור ובכך נייצר את תחומי הגזרה הנכונים שבהם ניתן לפעול. הצבת גבולות יכולה לבוא לידי ביטוי בצורה פנימית (שלי כלפי עצמי) או בצורה חיצונית (שלי כלפי ישות אחרת).

הצבת גבולות חיצונית מתבטאת קודם כל בלגיטימציה שיש לי להגביל את הצד השני בתחומי הפעולה שלו מולי.

אז השאלה המתבקשת – כיצד נציב גבולות?

הצבת גבולות מגיעה ממקום של סמכות, ויראת כבוד (הערכה, הערצה והוקרה). בשביל לייצר זאת נצטרך בשלב הראשון לייצר תקשורת טובה והקשבה של הצד השני. התקשורת הוא הכלי החשוב והעיקרי בתקשורת עם הכלב שלנו. אנחנו מעוניינים שהכלב יעריך אותנו ויכבד את הדרישות שלנו ויפעל מתוך רצון אמיתי שלו ולא מתוך פחד או חשש.

אם הבאתם כלב הביתה ואתם רוצים להפוך אותו לכלב ממושמע וטוב – קודם כל תעבדו על התקשורת בניכם שכוללת בתוכה קשר עין, מגע, חיזוקים מילוליים ואנרגיה טובה.

הגבולות יינתנו במקביל לכך- איך זה ייתכן?

כאן נכנס לידי ביטוי הצבת הגבולות הפנימית שלנו:

הצבת גבולות פנימית מדברת על שליטה עצמית אמיתית. אנחנו מלאים בדחפים הקיימים בתוכנו וגירויים הקיימים בסביבה שלנו – ועלינו לדעת לווסת אותם!

בעבודה עם כלבים הוויסות הכרחי ביותר להצלחת האילוף.

מה הקשר?

הכלב משקף את ההתנהגויות שלנו והוא חכם מספיק בשביל לדעת איך לעשות עלינו מניפולציות. לדוגמה הכלב שלי למד שאם הוא נותן תנופה מספיק חזקה, הוא יכול לקפוץ על המיטה. הוא בנוסף גם למד שאני לא אוהבת שהוא עושה את זה וזה בעצם מותח את הגבולות שלי מולו.

מישהו חכם אמר לי פעם: "כלבים לפעמים מנסים למתוח את הגבול רק כדי לראות שהוא קיים"

וזה נכון!!

הכלב רוצה את הגבול וצריך את הגבול – אך הוא יבדוק ויבחן אותי כל פעם מחדש אם אני באמת עומדת ודורשת את הגבול הזה.

כשאנחנו מווסתים את עצמנו מול הכלב ומגיעים ברוגע ובשלווה ובידיעה גמורה שלא משנה מה יקרה אני לא "אצא מכלי" ואני אשאר באנרגיה הטובה שלי- הכלב מבין ש"לא" זה "לא"

איבוד שליטה:

איבוד השליטה שלי שמתבטא לרוב בצעקות על הכלב, חזרתיות על פקודות, רדיפה אחריו ואנרגיה של לחץ תוביל לתוצאה ההפוכה שבה הכלב הוא ששולט בנו ולא אנחנו בו.

אז מה עושים?

אם הכלב מנסה לשבור את החוקים, שלב ראשון- תרגעו!

שלב שני תבינו שזה התהליך ביצירת סמכות מול הכלב- הוא הכרחי וחשוב בשביל להכתיב את המעמד שלי ב"להקה" שלנו.

ושלב שלישי- לפעול ברוגע ובאסרטיביות מדודה, להרים את הקול רק אם צריך ולשמור על אנרגיה טובה בבית. כשיגיע ה"לא" הוא יהיה בעל משמעות חזקה ועוצמתית ובשליטה מלאה ללא כעס או עצבים.

בהתמדה ועקביות תוכלו להגיע עם הכלב שלכם למקומות אדירים!

 

 

מאמרים נוספים