אילוף מתקדם

האילוף הבסיסי כבר מאחורינו, הכלב מכיר ומבצע את פקודות הבסיס ואנחנו מרגישים בשליטה טובה בכלב, אבל עדיין משהו חסר….

אנחנו רוצים ליצור את הביחד ואת הפאן עם הכלב שלי ולנתב את האנרגיה הגבוהה שיש לו למשחק משותף!

שלב האילוף המתקדם הוא שלב חיזוק הקשר.

חשוב לזכור שכלבים שונים מונעים אחרת.

כשאנחנו רוצים לחזק כלב ולבנות קשר חזק וטוב – נתייחס לתכונות המולדות שלו וליכולות שלו בשביל ליצור חוויה חיובית ואנרגיה גבוהה.

אם ניקח לדוגמא את ה"לברדור רטריבר" שהגיע אלינו מקנדה, כלב צייד במקור ובעברו היה מביא את הצייד לבעליו – קיום אנו יודעים שכלב זה ידוע ביכולת הבאה טובה (לא סתם נקרא "רטריבר"). בנוסף כלב זה בעל "פוד דרייב" גבוה, כלומר האוכל בשבילו נחשב לחיזוק בעל חשיבות גבוהה והוא יהיה מוכן לעבוד קשה בשבילו.

לעומתו, כלב ה"קארין טרייר" אשר הגיע אלינו מסקוטלנד ונחשב גם הוא לכלב צייד (בעיקר של מכרסמים) וכלב שמירה, בעל "פוד דרייב" נמוך יחסית ולכן עבודה עם צ'ופרים לא מתאפשרת באופן תמידי מאחר וקיימים אצלו ייצרים אחרים גבוהים יותר.

ייצר אצל כלבים מתייחס לנטייה הטבעית של החי מלידה – כלומר התכונות המולדות שלו שלא נדרש עבורם תהליך של חשיבה על מנת שהייצר יתעורר.

"עבודת ייצר" היא מציאת הייצר שמניע את הכלב שלי וסיפוקו בצורת משחק.

קיימים מספר סוגים של ייצרים:

ייצר הישרדות ( ייניקה, מזון, קינון וזיווג), ייצר להקה ( הגנה על הלהקה, תקיפה או בריחה וטריטוריאליות) וייצר צייד ( פשפוש, ביזה, הבאה ורעייה).

ייצר הצייד פעיל אצל כלבים וניתן לראות שימוש בייצר זה ביום יום של הכלב שלנו.

בשלב הראשון נבחן מהוא הייצר המרכזי אצל הכלב שלי? האם הכלב מעדיף כדור או חבל?

אם נזרוק את הכדור, האם הוא ירדוף אחריו ויהנה מעצם הרדיפה עצמה? האם יביא את הכדור חזרה אלי והמוטיבציה תהיה בהבאה של הכדור? או במקרה אחר יעדיף את הקרב ומשחק עם חבל יעשה לו את זה באופן מובהק?

כשנבין מה הייצר המרכזי החזק אצל הכלב נוכל למצוא חיזוק שתמיד יהיה רלוונטי. הקושי המרכזי בחיזוק ע"י אוכל הוא השובע. כלב שבע לו דווקא יהיה מוכן לעבוד בשביל אוכל לעומת משחק שצמיד יהיה כיף ומהנה באותו אופן ואפילו יותר 🙂

ישנם כלבים (בעיקר כלבי עמותות) שבגיל גורות לא שיחקו ולא פיתחו את מנגנון המשחק שלהם ולכן ואינם רגילים לכך ואף נמנעים לגמרי…

ייצר ניתן להעלות בהדרגה וללמד את הכלב, כמובן שכלב מסוים העבודה תהיה קלה ומהירה ואחר מאתגרת יותר- הכלב צריך להרגיש בנוח, להשתחרר ולאט לאט תראו תוצאות !

בעבודת ייצר נעבוד על טריקים שיאתגרו את הכלב, יגרמו לו לחשוב ולהתאמץ באופן מנטאלי (שלעיתים מעייף אותם יותר ממאמץ פיזי) יחזק ויחבר ביניכם.

כלבים בעלי חוש ריח מפותח ישמחו ללמוד "עבודת ריח/ גישוש" – מומלץ בחום לכלבים שנחשבים כלבי עבודה!

 

 

מאמרים נוספים

על כל לא יגיע מה כן!

כבעלי כלבים אנחנו רוצים לאפשר לכלב שלנו את הכי טוב שיש- לשחק, ליהנות ולפרוק אנרגיה השאלה האם נתינה ללא גבולות היא המתכון ל"זוגיות" מושלמת? מערכת

קרא עוד »